Haber

Mahkeme, Diyarbakır’da hasarlı binaların yıkımını durdurdu

Maraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da hasar gören binaların yıkım işlemi, Diyarbakır Barosu’nun başvurusu üzerine mahkeme kararıyla durduruldu.

Diyarbakır Barosu, yıkılacak ve zarar görecek binalardan derhal delil toplanması ve “hukuki ve cezai sorumluluk yönünden hak kaybına yol açmaması” amacıyla tedbir olarak yıkım işlemlerinin durdurulması talebiyle mahkemeye başvurdu.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, “Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi 23.02.2023 tarihli kararı ile taleplerimizin kabulü ile Diyarbakır Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yıkım işlemi durdurulacaktır. delillerin tespiti tamamlanıncaya kadar ve binalarda hasar sebebinin tespiti için tedbir amaçlı olarak 24.02.2023 (yarın) itibari ile hasar gören taşınmazlarda bilirkişi heyeti tarafından keşif yapılmasına karar verilmiştir. 4 kişi.

İşlemlerin baro tarafından yürütüleceği belirtilen açıklamada, tazminat yönünden hak kayıplarının yaşanmaması için tazminat davasının Diyarbakır Barosu tarafından yürütüleceği kamuoyuna duyuruldu. İlimizde hasar gören binalar ile ilgili bundan sonraki süreçlerde cezai ve hukuki sorumluluk A.Ş.

Merkez üssü Maraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde Diyarbakır’da 7 bina yıkıldı, 1620 bina da ağır hasar gördü. 71 binanın acilen yıkılmasına karar verilirken, 3 binanın yıkım işlemleri tamamlandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu