Ekonomi

ERG Grup, Ankara-Niğde Otoyolu deneyimini Kazakistan’a taşımaya hazırlanıyor

Aktobe Bölgesi Valisi Akim Yeraly Tugzhanov’un Astana’da yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmenin zirvesine Türkiye’den sadece ERG Kümesi katıldı. Zirveye katılan ERG Küme Şirketleri, SSB İnşaat A.Ş. Genel Müdür İnş. Yük. Müh. Uzi Sezer, Kazakistan için büyük değer taşıyan “Aktobe Karabutak-Ulgaysyn” otoyolunun yeniden yapılmasına talip olduklarını belirtti. Ankara-Niğde Otoyol Projesini yapan ve şu anda otoyolun işletmeciliğini sürdüren ERG Kümelenmesi, buradaki tecrübesini Kazakistan’a taşıyacak.

Türkiye’nin en köklü müteahhitlik şirketlerinden biri olan ERG Kümelenmesi, Kazakistan’da birbirinden değerli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Ankara’da kurulan ve son yıllarda yurt dışında büyümeye ağırlık veren ERG Kümelenmesi, Kazakistan’ın Aktobe Bölgesi Valisi Akim Yeraly Tugzhanov’un yabancı yatırımcılarla bir araya geldiği yatırımcı zirvesine katılan tek Türk şirketi oldu.

Astana’da gerçekleşen zirveye Aktobe Bölgesi’nde en değerli projeleri başlatan NC QazaqGaz JSC, DBK, NC KTZh, NC Kazavtozhol, NC Kazmunaigas, NC Kazakh Investment, SK-Pharmacy LLP şirketleri ve yatırım şirketlerinin liderleri katıldı. . ERG Kümelenmesi adını taşıyan ERG Küme Şirketleri, zirveye Türkiye’den katılan tek şirket olan SSB İnşaat A.Ş. Genel Müdür İnş. Yük. Müh. Uzi Sezer, Kazakistan için büyük değer taşıyan ve İngiltere’nin resmi ihracat kredi kuruluşu olan UK Export Finance (UKEF) tarafından finanse edilen “Aktobe Karabutak-Ulgaysyn” otoyolunun yeniden inşasına hazır olduklarını belirtti. 1,7 milyar Euro’yu aşkın maliyetle planlanandan 11 ay önce tamamlanan Ankara Niğde Otoyolu’nun işletmesine devam eden ERG Kümelenmesi, buradaki tecrübesiyle Kazakistan’ın en değerli projelerinden birine imza atacak.

1960’lı yılların ikinci yarısında kurulan ERG Kümelenmesi, Türkiye’nin en eski müteahhitlik şirketlerinden biridir. ERG Kümelenmesi çatısı altındaki firmalar, havalimanı inşaatları, yol ve köprü inşaatları, baraj ve hidroelektrik santral inşaatları, termik santral inşaatları, sulama inşaatları, endüstriyel tesis inşaatları gibi altyapı taahhüt hizmetlerini projelendirme, finansman ve yatırım ile gerçekleştirmektedir. 1966 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Orta Asya, Doğu Avrupa, tüm Afrika ve Latin Amerika’da faaliyetlerini sürdüren şirketin genel merkezi Ankara ve Londra’da bulunmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

catak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu