Haber

Aile ve avukatların Abdullah Öcalan’ı ziyaret etmesi yasaklandı

PKK lideri Abdullah Öcalan’dan 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan ile aralıklı olarak yaptığı telefon görüşmesinden bu yana bir haber alınamadı. Yüzyıl Hukuk Bürosu avukatlarının müvekkilleri Öcalan ile görüşme başvuruları “disiplin cezası” gerekçesiyle engellendi.

Avukatlar, aile ziyareti yasağına karşı Bursa 2. İnfaz Hakimliğine en son 23 Aralık 2022’de başvurmuştu. Avukatların başvurusu 3 Ocak 2023’te 3 aylık aile ziyareti yasağı nedeniyle reddedildi. Red kararının içeriğine ilişkin avukatlarla herhangi bir bilgi paylaşılmazken, “disiplin cezası” olduğu bildirildi. Avukatlar, kararın iptali için 10 Ocak’ta Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme aynı gün avukatların itirazını reddetti.

YENİ AİLE GÖRÜŞME YASAĞI

Maraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve birçok ili etkisi altına alan deprem nedeniyle avukatlar bir kez daha avukat ve aile görüşmesi için başvurdu. Avukatlar, Öcalan ve diğer müvekkilleri Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş hakkında 21 Aralık 2022’de 3 ay süreli ziyaretçi yasağı getirildiğini, söz konusu yasağın 10 Ocak 2023’te daha da katılaştığını öğrendi. Öte yandan, avukatlar haftada iki kez avukat görüşüne ve haftada bir aile görüşüne başvurmaya devam etmiştir.

6 Nisan 2023’te avukatlar Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İmarlı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne başka başvurularda bulundu. Başvuruların sevk edildiği Bursa 1. İnfaz Hakimliği, 12 Nisan’da görüşme ve itiraz başvurusunu reddetti. Hakimlik, önceki yasaklama kararının bitmediği halde, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nin 15 Mart’ta yeni ziyaretçi yasağı aldığını, 30 Mart’ta kararın katılaştığını, bu nedenle görüşme talebini reddettiğini bildirdi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, avukatlar kararı 14 Nisan’da Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, itirazı 30 Nisan’da reddetti ve karar kesinleşti. Bununla birlikte Öcalan’a yeni bir aile ziyareti yasağı getirildi.

YENİ AVUKAT GÖRÜŞ YASAĞI

Öte yandan, Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine yönelik 27 Ekim 2022’de kesinleşen yasak kararının sona ermesine rağmen ne savcılık ne de cezaevi yönetimi yanıt verdi. Avukatlar, mütalaa için 27 Nisan 2023 tarihinde Bursa İnfaz Hakimliğine başvurdu. Ancak hakim başvuruya yanıt vermedi. Hakimlik yerine Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından avukatlara ihbarda bulunuldu. Açıklamada, Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 26 Nisan tarihli kararına yer verildi. Tebliğde yer alan kararda, Öcalan’a 6 ay yeni görüşme yasağı getirildiği sözleri yer aldı.

Avukatların ifade konusundaki yasaklara karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel olarak başvurdukları öğrenildi.

armutluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu